Sağlık

Sabahları Limonlu Su İçmenin 10 Faydası

18 Nisan 2017

Limonlu su, bütün sağlık uzmanlarının önerdiği, sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen bir mucizedir. Sabahları ilk iş, suya limon damlatıp içerseniz, metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlar ve güne zinde başlarsınız. Dahası da var! İşte sabahları limonlu su içmenin 10 faydası:

Sabahları Limonlu Su İçmenin 10 Faydası

1) İdrar söktürücü işlevi gören limonlu su, vücudu temizler, toksinlerden arındırır. Bu sayede şişliklerin inmesine yardımcı olur.

2) Limon gibi turunçgiller C vitamini açısından zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir, birçok kanser çeşidinin oluşumunu engeller, yaraları ve yanıkları iyileştirir. Limon aynı zamanda antimikrobik bileşenler içererek soğuk algınlığı ve gribi önler.

3) Limon asidik görünse de, vücudun asitlilik oranını en çok düşürücü besinlerden biridir. İçinde bulunan sitrik asit sindirildiğinde asitlilik yaratmaz. Alkali yiyeceklerin başında gelir.

4) Limon, pektin lifi içerir. Açlık krizlerini engelleyen bu lif, geç acıkmanızı sağlar. Buna ek olarak alkali diyet uygulayanların daha hızlı kilo verdiği görülmüştür.

5) Limonlu su, vücudunuzu zararlı maddelerden temizler, sindirim sistemini güçlendirip toksinlerinizi atmanızı sağlar. Bu sayede mide ekşimesi ve kabızlık sorunlarının görülmesini azaltır.

6) C vitamini, kırışıklık ve lekelere iyi gelir. Limonlu su, vücuttaki toksinleri attığı için cildi temizler ve güzelleştirir.

7) Nefesinizi tazeler ve diş ağrılarına iyi gelir. Fazla asit, diş minesine zarar verebileceğinden tüketilen miktara dikkat edilmelidir.

8) Solunum problemlerine iyi gelir. Göğüs enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur ve öksürük azaltıcıdır. Astım ve alerjisi olanların her gün mutlaka tüketmesi gerekir.

9) Limonun bolca içerdiği C vitamini, strese karşı zihni ve vücudu korur.

10) Ilık tüketilen limonlu su, vücuttaki yağları eritir ve metabolizmanızın tüm gün hızlı çalışmasını sağlar.

 

AYRICA YAŞLANMAYA KARŞI KORUYOR

İçeriğindeki sitrik asit nedeniyle enzim aktivitesini artırıp karaciğeri temizler dolayısıyla toksit maddelerin atımını hızlandırır. Toksit maddelerin vücutta birikimi cildinizde elastikiyet kaybına neden olur, kırışıklıkları artırır. Limonlu suyun yaşlanmaya karşı etkisi büyüktür. C vitamininin vücuttaki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını düşündürecek bazı araştırmalar vardır.
Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan bir araştırma, yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların egzersiz sırasında yağ yakımını artırdığını belirtmektedir. Araştırmacılar yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük beden kitle indeksi seviyesi görülebildiğini söylemektedir. C vitamini tek başına zayıflatıcı etkide değildir ancak egzersiz sırasında yeterli C vitamini tüketenlerin yağ yakımı daha iyi olduğundan kiloları da daha azdır.

Sabahları Limonlu Su İçmenin 10 Faydası

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply