Newyork

Hayaller Şehri New York!

5 Aralık 2016

Gitmek istediğim ve dünyanın başkenti olduğunu düşündüğüm şehire yani New York ‘a nihayet 2016 yılı Eylül ayında gitme şansı yakaladım. Uçağa; hastaneden çıkıp, eczaneden antibiyotiklerimi alıp sonrasında taksiyle İstanbul trafiğini yenerek son anda yetiştim, tüm bu aksilikler ve boğaz enfeksiyonum yetmezmiş gibi birde kötü ve uzun bir yolculuk geçirdim. Çünkü kendimi birden bire Oslo’da buldum. Uçakta orta yaşlarda bir adam kalp krizi geçirmeye başlamış ve kaptan acil iniş yapmak durumunda kalmış, o kaos ortamında tam 3 saat uçakta bekletildik. Umarım Oslo’ya bırakıp yola devam ettiğimiz, hiç tanımadığım o yolcu sağlığına kavuşmuştur.

Neyse uzun 13 saatlik bir yolculuk sonrası nihayet New York’a indik, bende ki halsizlik bir anda heyecana dönüştü. Hayaller şehri aslında bana ilk anda İstanbul’u anımsattı. Kalabalık, Trafik ve Büyük Binalar. Sonrasında yani tatil dönüşünde de fikrim değişmedi, İstanbul’un bir (belki iki) tık büyüğü diyebilirim. Tabi ki sadece şehirden bahsediyorum, insanlardan ve medeniyetten değil.

Soho bölgesinde birbirinden ünlü markaların mağazalarını, vintage ürünler satan küçük şık butikleri ve stil sahibi bir sürü insan görebilirsiniz. Soho bölgesinde sanki herkes ilham vermek için giyinmiş, gerçekten stil anlamında çok farklı, çok cool insanlara dakikalarca bakmaktan kendimi alamadım. Fifth Avenue yani 5.Cadde’de ise durum biraz farklı, daha çok lüks alışveriş merkezleri ve lüks markaların çok katlı mağazalarının ön planda olduğu bir bölge, benim alışveriş ve bölge anlamında favorim burası oldu. 5. cadde de tüm gün hiç sıkılmadan gezebilirim 🙂 Times Square tamamen turistik bir yer ve 5. Cadde’ye oldukça yakın, yürüyerek 10-15 dk. gidebilirsiniz. Her yer ışıklı reklam panolarıyla dolu, kendinizi cıvıl cıvıl reklamlara bakmaktan ve fotoğraf çektirmekten alıkoyamıyorsunuz. Newyork’ta tek sevmediğim şey tax free yok, alışveriş sevenler için malesef önemli ve üzücü bir ayrıntı.

New York’ta Nerelere Gidilmeli?

Newyork’ta bence kesinlikle gitmeniz gereken mekanlar/yerler;

Restaurant; Bagatelle, Balthazar, Soho House

Yer; Soho, 5. Avenue, Central Park, Times Square

Alışveriş; Berghoff Goodman, Macy’s, 5. Avenue, Saks Fifth Avenue, Soho

 

New York fotoğraflarımı ve kombinlerimi aşağıda görebilirsiniz;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
img_0087

img_0092

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

img_0322

No Comments

Leave a Reply