Sağlık

Daha Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin 7 Adım

18 Nisan 2017

Bazılarımız için sindirim sistemi sorunları hayatın gerçeği haline gelmiş olabilir. Şişkinlik, düzensizlik ve ağrılar sindirim sisteminize iyi bakmadığınızın göstergesi ve aslında kaderiniz değil. Sindirim sisteminize bugünden başlayarak destek olmak için ve daha sağlıklı bir sindirim sistemi için 7 adım a mutlaka bir göz atın.

Daha Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin 7 Adım

1) Bol su tüketin: Güzellik ve sağlık ile ilgili belki de her konuda birincil öneri su içmek oluyor. Suyun insan vücuduna katkıları saymakla bitmiyor! Sindirim sistemi için suyun önemi de tartışılmaz. Az su tüketimi sindirim sistemini yavaşlatır. Özellikle spor sonrasında içilecek suyun, sindirim sistemine katkısını zamanla siz de görebilirsiniz.

2) Hareket edin: Fiziksel hareketlilik sindirim sisteminin hızlanmasında büyük etkiye sahiptir. Tüm organlara kan pompalanmasını sağlayan spor, organlarınızı çevreleyen kasları uyararak daha sağlıklı ve etkin çalışmalarına da katkıda bulunur. Bağırsak duvarına olan etkileri de oldukça büyüktür. Yalnızca 30 dakikalık tempolu bir spor sindirim sisteminiz için yeterli olacaktır.

3) Yağdan uzak durun: En azından yağ tüketiminizi mümkün olduğunca sınırlandırın. Tavuk ve hindi gibi yağ oranı daha düşük olan etleri tercih edebilir, tereyağı ve margarin yerine zeytin yağı kullanabilirsiniz.

4) Lifli Beslenin: Daha çok lifli gıda tüketmeye özen gösterin. Lifli gıdaları gündelik beslenme planınızın değişmez parçası hale getirin. Sindirim sisteminin düzene girmesi için en önemli elemanlardan biri de lifli gıdalar olacaktır.

5) İdeal kilonuza ulaşın: Burada kastedilen sizin görsel anlamda ideal olarak gördüğünüz kiloya düşmeniz ya da çıkmanızdan öte; boy ve kilonuzun ortalaması alınarak bulunan ideal kilonuza düşerek ya da çıkarak sindirim sisteminizi desteklemek. Kişinin ideal kilosuna kavuşması sadece sindirimi düzenlemekle kalmaz. Sağlıkla ilgili tüm risklere karşı koruma kalkanınız olur.

6) Zamanı doğru kullanın: Özellikle de yemek yerken… Her bir lokmanızı en az yirmi defa çiğnemeye özen gösterin. Televizyon ya da bilgisayar önünde yemek yemeye son verin çünkü bu tip eylemler sırasında ne kadar yediğinizi takip edemezsiniz. Sadece yemek yemek için ayırdığınız zamanlarda ve yemek masasında yemek yemeye özen gösterin.

7) Prebiyotik ve probiyotik kullanımını alışkanlık haline getirin: Bu canlı organizmalar sindirim sisteminin en samimi dostlarıdır. İyi bakteriler olarak adlandırılan prebiyotik ve probiyotikler bağırsak florasını ve hareketini düzenler ve pek çok sindirim şikayetinin önüne geçer. Peki ben nereden bulacağım bu yararlı bakterileri diyorsanız, en büyük prebiyotik kaynakları arasında yoğurt ve kefir bulunuyor.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply