Courchevel 1850

Courchevel 1850

31 Ocak 2017

Birinci sınıf ve her seviyede kayakçıya hitap eden pistleri denemek, farklı kış sporlarına bu sene bir şans vermek, doğanın ve manzaranın keyfini çıkarmak için kış tatiline çıkmayı planlayanları, Alp dağlarının Fransa tarafında kalan Trois Valeés olarak bilinen bölgesinde, jet sosyetenin de gözdesi olan Courchevel 1850’ye alalım. Gitmek isteyenler ve merak edenler için tüm bilgileri yazının içeriğinde bulabilirsiniz .

Courchevel Hakkında

Courchevel 350 civarında pisti ve 200 adet liftiyle dünyanın en büyük kayak merkezi olarak kabul ediliyor. Cenevre Havaalanı’ndan ya da Lyon’dan Courchevel’e gitmek mümkün.

1300, 1550 ve 1850 metre olmak üzere üç farklı yükseklikte dört kasabası bulunan Courchevel Üç Vadi (Trois Valeés) olarak bilinen bölgenin içinde Meribel ve Val Thorence’ya kayarak geçiş imkanı da sağlamakta. 1850 metrelik en yüksek tepe lüks otelleri, şık restoranları ve a+ markaların mağazaları ile jet sosyeteye ev sahiğliği yapıyor. Son olarak Courchevel 1850 de poltikadan, spordan ve medyadan uluslararası Who-is-Who da buluşmaktadır. Burası kayak sporlarının St-Tropezi ve dünyanin en pahalı 6. yeri olarak biliniyor. 2011 yılından itibaren 6* otel kavramını literatüre sokan ve sadece çok prestijli, özel ve lüks otellere 6* vererek onları “Palace” yani saray olarak adlandırmaya başlayan Fransa’nın genelinde bulunan 8 adet 6*’lı otelden 2 tanesi Courchevel 1850’nin Jardin Alpin bölgesinde bulunuyor. Fransa’nın başka hiçbir kayak merkezinde 6*’lı otel yok.

İstanbul – Lyon – Courchevel 1850

Uzun süredir kayak tatili için son yılların en popüler kayak merkezlerinden Courchevel’e gitmek istiyordum ve nihayet 2017’nin ilk ayında Courchevel 1850’ye arkadaşlarımla 5 günlük kayak tatili organize edip, gittik.

Biz İstanbul’dan Lyon’a gitmeyi tercih ettik ve THY ile 3 saatlik bir yolculuktan sonra Lyon havaalanına vardık. Havaalanından Courchevel’e 3 şekilde; otobüsle (73 euro), taksiyle (390 euro) ya da tren (44 euro) ile gitmek mümkün. Biz tren ile Moutiers’e gidip oradan taksi ile dağa çıktık. Yalnız uçak biletinizi almadan önce mutlaka otobüs ve tren saatlerini kontrol edin yoksa çok uzun saatler bekleyebilirsiniz. Bu arada cuma, cumartesi ve pazar dışında otobüs maalesef yok. Sizde bizim gibi tren ile Moutiers’e gidip oradan taksi ile dağa çıkmak isterseniz; tren 2,30 saat, taksi ise 40 dk civarında sürüyor. Taksi fiyatı ise Moutiers’den Courchevel 1850’ye giderken 70 euro, dönerken 80 euro olarak belirlenmiş. Dağdan başka türlü inme şansınız olmayacağı için anlamsız şekilde 10 euro zamlı aşağıya inmek durumunda kalıyorsunuz.

Courchevel 1850 ahşap otelleri, dağ evleri, dünyaca ünlü markaların mağazaları, restaurantları ile gerçekten masal gibi. İlk görüşte içimden “iyi ki gelmişim” dedim ve şehirdeki kaostan uzaklaşıp manzaranın tadını çıkarmaya başladım.

Otelimiz direkt köyün merkezindeydi, komşularımız Chanel ve Prada mağazasıydı. Zaten küçük bir köy yürüyerek 15 dakikada her yeri gezebilirsiniz. Pistler otelimizin hemen arka caddesinde ve ön caddesindeydi yani yürüyerek 3-4 dakika mesafede. Otelin ön caddesindeki pistten 1550’deki köye kayarak gidebiliyorsunuz, biz arka caddedeki 2700-3100 metrelere çıkılabilen pistleri tercih ettik. Otel fiyatları oldukça yüksek, eğer tatilinizi önceden planlama şansınız varsa mutlaka erken rezervasyon yaptırın yoksa 4-5 gece için kişi başı 2500-3000 euroyu gözden çıkarın.

Pistler

3 Vadiden oluşan bölgede yeşil, mavi, kırmızı ve siyah tüm kayakçılara göre pistler bulunuyor. Burada kaymanın en güzel tarafı pistlerin çok uzun ve geniş olmasının yanı sıra güvenliğe de çok önem verilmesi. İsterseniz sadece Courchevel için yani bir vadi için ski pass alabiliyorsunuz (günlük 53 euro) ya da ben 3 vadide de kaymak istiyorum derseniz (günlük 63 euro) ödemeniz gerekiyor. Dağda fırtına, rüzgar ya da çığ tehlikesi varsa pistler kapatılıyor; çok sayıda pist olduğu için ana ekranda hangilerinin kapalı olduğunu önceden görebiliyorsunuz. Biz ilk gün sadece Courchevel’de kaydık çünkü ski pass gişesinde “3 vadiyi bugün asla önermiyoruz, her an pistler kapatılabilir başınızın çaresine bakmak durumunda kalabilirsiniz” diye ısrarla uyardılar dolayısıyla bizde kendimizi tehlikeye atmak istemedik. Courchevel’de zirveye çıktığımızda (2700 metre civarında) gerçekten çok fırtınalıydı ayakta durmak bile bazı anlar oldukça zordu, fransızların paradan çok güvenliğe önem vermelerini takdir ettim doğrusu. Bizde olsa gişe görevlisi her zaman en pahalıyı satmaya çalışır ki bir kaç kez benim başıma geldi (2 kez kaydığım piste tüm gün ücreti ödemişliğim var yani). Pistler, telesiyejler ve manzara gerçekten olağanüstü. “Pistlerde nerede fotoğraf çekileyim?” diye düşünmenize gerek bile yok, sizin için düşünmüşler ve neredeyse her pistin başında Courchevel çerçeveleri ve birbirinden güzel ayı figürleri koymuşlar.

Kayak kiralamak (günlük 45 euro), Snowboard kiralamak ise (günlük 55 euro)’dan başlıyor.

Dağda bile alışverişten vazgeçmem diyenlere…

Hermes, Louis Vuitton, Fendi, Prada, Moncler, Dior, Channel desem? Sanırım mutluluktan havalara uçanlar olur, evet yanlış duymadınız tüm bu saydığım markaların mağazaları ve bir çok konsept mağaza Courchevel 1850’de bulunmakta. Ülkemize henüz gelmemiş ve özel (limitli) üretim parçalara dağda ulaşmak mümkün. Kısacası bol sıfırlı alışverişten hoşlananlar için tam bir cennet. Dünyanın en iyi kayak merkezi olmasının yanı sıra tam bir alışveriş cenneti de diyebiliriz. Ayrıca sokaklarda kürk giymeyen birini görmek neredeyse mümkün değil. Dağda bile şıklığınızdan asla ödün vermemeniz gerekiyor.

Restoranlar

Courchevel 1850 birbirinden şık ve lüks restaurantlarla dolu. Benim favorilerim Nammos ve La Folie Douce. Bu iki restaurantta özellikle after ski partileri inanılmaz eğlenceli ama beni en çok şaşırtan şey mekanlarda Tarkan ve Gülşen şarkılarının çalması oldu. Dünya sosyetesinin türkçe şarkılarda eğlendiğini görmek gerçekten gurur vericiydi.  Ayrıca gece hayatını soracak olursanız Courchevel 1850 diğer 2 köye göre çok daha hareketli ve sabaha kadar bir çok alternatif sunmakta.

 

Her türlü sorunuzu aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz, en kısa sürede cevaplamaya çalışacağım…

No Comments

Leave a Reply