Türkiye

Alaçatı’da Yılbaşı

2 Ocak 2017

İstanbul’da yaşayan bir İzmir’li olarak arkadaşlarımın tavsiyesiyle bu kez yeni yıla yurtdışında değil Alaçatı’da girmeye karar verdim. Fakat Alaçatı’da yılbaşı nasıl olurdu, hava nasıl olurdu, eğlenceli olur muydu bilemedim. Fakat arkadaşlarımın ısrarlarına dayanamadım uçağımı ve otelimi ayarlamaya başlayınca anladım ki yeni yılda da Alaçatı’ya tıpkı temmuz, ağustos aylarında olduğu gibi yoğun bir talep varmış.

Türk hava yollarını aradığımda 1 ocak pazar günü için hiç bir seferde yer olmadığını söylediler (İzmir’e günde ondan fazla seferi olmasına rağmen) dolayısıyla bende biletimi pazartesi gününe aldım. Her zaman arkadaşlarımla Alaçatı’da kaldığım 2 butik oteli aradığımda ise tüm otelin tutulduğu söylendiğinde bir şok daha yaşadım. Yıllardır kaldığım otelde yer bulamamakta neyin nesiydi. Gerçekten Alaçatı’ya kışın ortasında bu kadar talep var mıydı? Bir kaç bildiğim oteli arayıp yer olmadığını öğrenince mecburen Booking’e girdim ve 3 gecelik rezervasyon yaptırdım. Bu arada kasım ayında yaşıyorum bunları; yani Alaçatı’ya gidecekseniz hem uçak biletinizi hem de otelinizi önceden mutlaka ayarlayın.

İzmir havaalanından Çeşme’ye yaz/kış sürekli Havaş var (25 tl) fakat mutlaka saatlerini önceden internetten kontrol edin. Biz özel transfer tercih ettik, özel transferlerde ise ortalama kişi başı 50 tl ve sizi Çeşme’de otelinize kadar bırakıyor.

İstanbul’dan sonra Alaçatı’da direkt huzur yüzünüze çarpıyor adeta. Alaçatı’da yazdan bildiğiniz tüm mekanların neredeyse hepsi cumadan pazara yılbaşı için özel olarak açılıyor. Mekan sahipleri yılbaşı pastasından payını almak istiyor. Fakat bunun aslında tüketiciler için hiç de iyi bir şey olmadığını tatiliniz biterken çok iyi anlıyorsunuz. Çünkü Alaçatı yazlık bir tatil bölgesi, kışa kesinlikle hazır değil. Yazdan bildiğiniz tüm mekanlar yılbaşında 2 gün para kazanmak için açılıyor, sadece süsleme yani dış paket güzel fakat ısınma, hizmet sıfır. Evet abartmıyorum sıfır. Otellerin ve restoranların neredeyse hiç birinde jenaratör yok, klimalar da split olmadığı için ısıtma olayı yok (Kışın sürekli elektrik kesintisi yaşandığı için jenaratör çok önemli). Restoranlardaki ufolar yetersiz çünkü Alaçatı gerçekten çok soğuk.

Alaçatı’da yılbaşı akşamı adeta temmuz ağustos ayları gibi kalabalık söz konusu, İstanbul’dan bir çok sosyetik aile de 3-4 günlük tatil için Alaçatıyı tercih etmiş, yani tanınmış simalarıda bir çok yerde görmek mümkün. Yılbaşı gecesi tüm mekanlar da ala cart servis kapalı, 220-550 tl arası fiks yılbaşı menüleri hazırlanmış, bunun dışında servis alamıyorsunuz. Yemek düşünmüyor sadece eğlenmek istiyorsanız Turşu, House 44, Göz Lounge gibi mekanlara 15 gün önceden mutlaka rezervasyon yaptırın. Bunların dışında illa bir mekana gitmek istemiyorsanız, Alaçatı’da yılbaşı nda sokaklarda hemen hemen her köşede bir dj ve çevresinde inanılmaz çoşkulu bir kalabalık var onlara da katılabilirsiniz.

Bu arada biz Alaçatı’da yılbaşı seyahatimiz için cuma, cumartesi ve pazar yani 3 gece 4 gün konaklama planlamıştık fakat her yaz kaldığımız 2 otelde de hiç yer bulamadığımız için mecburen Booking’den Panda otele rezervasyon yaptırmıştık. 2 binalı orta büyüklükte havuzlu bir otelde kaldık fakat hizmet tam anlamıyla sıfırdı. Jenaratör yoktu elektrik kesintisi çok fazla olduğu için  soğuktu, kahvaltı kış mevsimine hiç uygun değil ve oldukça kötüydü. Daha sonra hızlıca bir çözüm aramaya başladık, Booking’de her yer yine dolu göründüğü için telefonla 2 oteli aramaya karar verdim neyse ki ilk aradığım otel İmren Han’da boş oda mevcuttu hemen rezervasyon yaptırıp 1 saat içerisinde direkt oraya geçtik hatta kelimenin tam anlamıyla ışınlandık. Anlayacağınız otelinizi yaz ayı gibi düşünüp seçmeyin kış aylarında özellikle ısınma ve jenaratör çok çok önemli. 31 aralık günü şarjsız kalmak nasıl bir duygu siz bilemezsiniz, o yüzden jenaratör çok önemli 🙂

Peki her yer mi böyle diye soracak olursanız tabi ki değil. Kışın kalınabilecek oteller;

İmren Han ve Konakları

Alavya Otel

Manastır Otel

Şömine…

Digitürk’ün müzik kanallarında gösterdiği o meşhur şömine görüntüsüne takık olanlar için gerçek bir şömine görmek bir an Matrix etkisi yaratabiliyor.
“Hangisi gerçek?” oluyorsun.
Sonuç: Şöminedeki yanan odun çıtırtılarını duymak en güzel Alaçatı kış gerçeğiydi…

 

Mutlaka yapılacaklar listesi

 

İmren’de şömine başında köy kahvaltısı yapın.

 

Güneşin doğuşunu elinizde bir fincan kahveyle mutlaka izleyin.

Alavya’da caz eşliğinde şarabınızı yudumlayıp, akşam yemeğinizin keyfini çıkarın.

Köşe Kahve ve Sailors’da şömine önünde mutlaka sıcak sarap için.

Ferdi Baba’da rakı-balığın keyfini kışın da çıkarın. (Alaçatı şube kapalı Port yaz/kış açık)

Eflatun’da birşeyler atıştırın.

Yılbaşı gecesi ise hiç düşünmeden Kapari Bahçe’ye rezervasyon yaptırın.

 

 

 

No Comments

Leave a Reply